علمی

یه برنامه جالب تو کانال نشنال جیوگرافی دیدم که درباره نوزاد ها بود. می گفت نوزاد ها تا سه ماهگی می تونن منظورتون رو از لحن صحبت تشخیص بدن. مثلا اگر با محبت باهاش حرف بزنین یا اینکه دعوایی صحبت کنین باهاش کاملا درک می کنه. و اینکه نوزاد تازه به دنیا اومده فقط تا سی سانتی متر دورتر رو می تونه ببینه. که این فاصله از سینه مادر تا صورتشه که بچه بتونه صورت مامانشو تشخیص بده.
بعد می گفت که استعداد و هوش اکتسابیه. یعنی اینکه توی مغز یه عصب هایی به نام نئورون وجود داره که اگه تا یه سالگی فعال بشه بچه در آینده باهوش و با استعداد می شه. درنتیجه باید بچه ها تو یک تا دو سال اول زندگیشون تحت آموزش قرار بگیرن. بچه چند ماهه کاملا جمع و تفریق های ریاضی رو تشخیص می ده و درک می کنه. برای همین باید تا دو سالگی تمام سعی خودتون رو بکنین. اینها آخرین نتایج تحقیقات دانشمنداست.
این نئورون ها مثل سیم هایی هستن که به تمام قسمت های مغز راه دارن اگر تو این مدت زمان محدود روشن نشن برای همیشه از کار می افتند. مثلا اگر چشم های یه نوزاد رو ببندند و تا یه سالگی باز نکنن بچه نابینا می شه یعنی اعصاب بیناییش هیچ وقت به کار نمی افته. به همین نسبت یادگیری ریاضیات، منطق، هنر، موسیقی و غیره.
یکی از آزمایشاتشون روی یه بچه ای بود که از بدو تولد مورد آموزش قرار گرفته بود. که بعدها در سن نوجوانی بچه نابغه شناخته شده بود.

/ 0 نظر / 10 بازدید